ideatour podróże kulturowe
W cieniu Wezuwiusza 9 dni
W podróż tę powinni wybrać się ci, którzy nie wierzą, że czas może się zatrzymać. Stało się tak dwa tysiące lat temu wskutek potężnej erupcji Wezuwiusza, którego wyziewy pokryły Pompeje. Kilkumetrowa warstwa popiołu i pumeksu przyniosła zagładę wspaniałemu miastu, a zarazem znakomicie je zakonserwowała. Spacer po tym zastygłym w czasie miejscu zapada w pamięć na zawsze. Złowieszczy cień Wezuwiusza pada nie tylko na Pompeje. Będąc w Neapolu, można się przekonać, iż sąsiedztwo wulkanu wpłynęło na styl życia neapolitańczyków, koncentrujących się na bieżącej chwili, bo jutro jest przecież niepewne.
Może dlatego „wynaleźli” najlepsze espresso i najlepszą pizzę na świecie …
Ta podróż unaoczni jeszcze jedną prawdę: natura, chcąc zrekompensować grozę i zniszczenie siane przez wulkan, powołała do istnienia jedno z najpiękniejszych w świecie miejsc – Wybrzeże Neapolitańskie wraz z przyległą wyspą Capri. To, co Andre Gide napisał o Ravello, iż jest „bliższe nieba niż morza”, pasuje do wszystkiego, co spoczywa w cieniu Wezuwiusza.
Główne atrakcje
• Rzym, Muzea Watykańskie, katakumby
• Neapol
• Pompeje
• wybrzeże Amalfi, Ravelo
• wyspa Capri
• Sorrento
• Paestum
Program
1. Dzień Przybycie do Rzymu
Wylot z Warszawy do Rzymu, zakwaterowanie w hotelu w Rzymie, kolacja, nocleg.
2. Dzień Rzym chrześcijański
Muzea Watykańskie stanowią największy i najbogatszy kompleks muzealny na świecie. Są zarazem wizytówką państwa kościelnego, wiele mówiącą o jego historii i potędze. Warto skupić uwagę na stanzach Rafaela, apartamentach papieskich, Kaplicy Sykstyńskiej i Pinakotece. Symbolem nie tylko Rzymu, ale i samego chrześcijaństwa, jest Bazylika św. Piotra – przebogaty skarbiec sztuki, nekropolia wielu papieży, miejsce spoczynku Jana Pawła II. Spacer wzdłuż via Appia Antica zdolny jest przenieść nawet najbardziej opornych w czasy wczesnego chrześcijaństwa. Przy tej najsłynniejszej rzymskiej drodze stoi kościół Domine Quo Vadis, zbudowany w miejscu, gdzie uciekający z Rzymu św. Piotr spotkał Chrystusa i zapytał: „Dokąd idziesz, Panie?”. Ten sam kościół posłużył Sienkiewiczowi za inspirację do napisania słynnej powieści. Przejmujące wrażenie robią wczesnochrześcijańskie Katakumby św. Kaliksta z kryptą św. Cecylii oraz Katakumby św. Sebastiana, nad którymi stoi kościół św. Sebastiana, gdzie można zobaczyć blok marmuru z odciśniętymi śladami stóp Chrystusa. Kolacja i nocleg w hotelu.
3. Dzień Rzym Berniniego
Nie sposób przecenić znaczenie Giovanniego Berniniego dla wyglądu Rzymu. Zaprojektowane przez niego w dobie baroku kościoły, fontanny i posągi na trwałe wpisały się w topografię miasta. Najsłynniejszą jego rzeźbą jest „Ekstaza św. Teresy”, znajdująca się w kościele Santa Maria della Vittoria. Dla papieża Urbana VIII artysta wzniósł kunsztowną Fontannę Trytona. Był współautorem Palazzo Barberini, gdzie obecnie mieści się nieduża, lecz imponująca pod względem jakości kolekcja malarstwa. Jego autorstwa jest kościół Sant’Andrea al Quirinale, zwany perłą baroku. Na szlaku wędrówki znajdzie się też Piazza del Quirinale, skąd roztacza się piękny widok na centrum Rzymu. Placu dodają uroku ogromne posągi Kastora i Polluksa. Spacer będzie prowadził także koło Fontanny di Trevi, uwiecznionej przez Felliniego w filmie „Słodkie życie”. Niezapomnianych przeżyć dostarczy zwiedzanie Panteonu, w którym jest pochowany Rafael i królowie Włoch. W pobliżu, na Piazza della Minerva wznosi się egipski obelisk na słoniu projektu Berniniego. Przy placu stoi hotel „Minerva”, w którym mieszkali Mickiewicz i Sienkiewicz. Kolacja we własnym zakresie – okazja do odwiedzenia lokalnych restauracji. Nocleg w hotelu.
4. Dzień Północny Neapol
Museo Archeologico Nazionale w Neapolu prezentuje kolekcję wspaniałych rzeźb
i eksponatów przeniesionych z Pompejów. Niedaleko muzeum stoi Porta Capuano, jedna z najpiękniejszych renesansowych bram obronnych we Włoszech. W pobliskim zamku w 1517 r. odbyła się ceremonia zaślubin Zygmunta Starego z Boną Sforza. W katedrze San Gennaro są przechowywane relikwie św. Januarego, patrona Neapolu. Jego zakrzepła krew trzy razy w roku w cudowny sposób staje się płynna. Kolacja i nocleg w hotelu nad Zatoką Neapolitańską.
5. Dzień Wezuwiusz i Pompeje
Zdobyciu Wezuwiusza nie mógł się oprzeć ani Goethe, ani Mickiewicz. Dla obydwu poetów miało to posmak romantycznej przygody. Dzisiaj, gdy większość trasy pokonuje się w komfortowym autokarze, romantyzmu jest trochę mniej, ale panorama rozpościerająca się ze szczytu wulkanu na Neapol jest równie zachwycająca co niegdyś. Logika zdarzeń nakazuje zwiedzić Pompeje, starożytne miasto zniszczone przez wybuch wulkanu dwadzieścia wieków temu. Niecodziennym doświadczeniem jest spacer po prawdziwym pompejańskim bruku i oglądanie zachowanych fragmentów budynków, m.in. świątyni Apollina, Teatru Wielkiego, sklepów przy ulicy Obfitości. Kolacja i nocleg w hotelu.
6. Dzień Amalfi, Ravello i Neapol południowy
Zwiedzanie katedry w Amalfi jest jak przeniesienie się w świat „Baśni z 1001 nocy”. Budynek zdobią krużganki klasztoru o arabskim klimacie, z bielonymi łukami i palmami. Nad Amalfi leży Ravello. Ryszard Wagner przybył tutaj, szukając inspiracji podczas komponowania „Parsifala”. Znalazł ją w stojącej niedaleko katedry Willi Rufolo, nazywanej małą Alhambrą. Trzypiętrowa budowla liczyła niegdyś przeszło trzysta komnat. Nie mniej słynna jest Willa Cimbrone, gdzie D. H. Lawrence napisał „Kochanka Lady Chaterley”. Najpiękniejszą częścią willi są ogrody oraz zapierający dech w piersiach widok z tarasu, o którym Iwaszkiewicz w I tomie „Dzienników” napisał: „Jakież inne byłyby losy Polski, gdyby miała choć jeden taki widok”. Kolacja i nocleg w hotelu.
7. Dzień Wyspa Capri i Sorrento
Capri zniewala swoim urokiem, zanim jeszcze postawi się stopę na jej ziemi. Majestatycznie i groźnie wygląda, gdy dopływa się do niej promem. Przypomina raj, kiedy chodzi się jej uliczkami, ścieżkami, wąwozami. Jej „kariera” zaczęła się 2000 lat temu, gdy upodobali ją sobie rzymscy cesarze: Oktawian August i Tyberiusz. Śladem po pierwszym z nich są bajkowe Ogrody Augusta. Zapytajcie też przewodnika, dlaczego złą sławą cieszyła się Willa Jowisza, pozostałość po drugim cesarzu (pewnie będzie zakłopotany :). Słodkiemu lenistwu będzie się można oddawać na Anacapri, drugim po Capri mieście na wyspie. W Sorrento niezapomnianych wrażeń dostarczy spacer z przystani promowej do kościoła San Francesco. Obok kościoła usytuowany jest punkt widokowy, z którego rozpościera się piękna panorama na wybrzeże Sorrento. Kolacja we własnym zakresie – okazja do odwiedzenia lokalnych restauracji w Sorrento. Nocleg w hotelu.
8. Dzień Salerno i Paestum
Najcenniejszym zabytkiem Salerno jest XI-wieczna katedra. W jej krypcie znajduje się grobowiec św. Mateusza. Główną atrakcją Paestum jest zespół świetnie zakonserwowanych ruin trzech potężnych doryckich świątyń. Podczas wykopalisk odsłonięto starożytne miasto z budowlami publicznymi i kultowymi, drogami i murami obronnymi. Kolacja i nocleg w hotelu.
9. Dzień Powrót do Polski
Przejazd autokarem do Rzymu. Wylot do Warszawy.
Cena zawiera:
- lot Warszawa – Rzym – Warszawa (linie LOT)
- przejazdy komfortowym autokarem z klimatyzacją na całej trasie od / do lotniska
- polski pilot
- 3 noclegi ze śniadaniem w hotelu 3-gwiazdkowym w Rzymie, centralne dogodne położenie
- 5 noclegi ze śniadaniem w hotelu 3-gwiazdkowym w Sorrento (lub okolicy)
- 2 x kolacja w hotelu w Rzymie
- 4 x kolacja w hotelu w Sorrento (lub okolicy)
- zwiedzanie Rzymu z lokalnym przewodnikiem
- wstępy do odwiedzanych obiektów, Rzym – Muzea Watykańskie, katakumby,
- Pompeje, Wezuwiusz, Paestum, Muzeum w Neapolu, pozostałe kościoły wg programu
- wycieczka Capri (prom, minibus)
- ubezpieczenie KL i NW
CENY USTALAMY INDYWIDUALNIE W ZALEŻNOŚCI OD TERMINU ORAZ ILOŚCI OSÓB!